Ochrona praw autorskich

Kwestia uregulowania praw autorskich jest nierozerwalnie związana z działalnością, w której pośredniczymy. Zanim odpowiesz na interesujace Cię zapytanie ofertowe zwróć uwagę nie tylko na budźet zlecenia i czas jego realizacji, ale również na rodzaj preferowanej przez zamawiającego licencji. Jej udzielenie jest wliczone w wartość zamówienia.

Zamawiający ma do wyboru trzy rodzaje licencji:

  • Licencja podstawowa - obejmuje prawo do korzystania z wykonanej w ramach serwisu usługi wykazującej cechy utworu.
  • Licencja agencyjna - obejmuje prawo do korzystania, modyfikacji i dalszej odsprzedaży wykonanej w ramach serwisu usługi wykazującej cechy utworu. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych typów licencji, licencja agencyjna porusza kwestię praw majątkowych. Jest często wybierana przez zamawiających, którzy uwzgledniając charakter prowadzonej działalności lub pojedyńczej usługi, zakładają lub po prostu nie wykluczają mozliwości odsprzedania gotowego podmiotu zamówienia jako części wiekszego projektu lub samoistnego utworu.
  • Licencja rozszerzona - obejmuje prawo do korzystania i modyfikacji wykonanej w ramach serwisu usługi wykazującej cechy utworu. Od podstawowej formy licencji rózni się przyzwoleniem na dowolną modyfikację wykonanego na zamówienie dzieła. Taka ingerencja w wielu przypadkach jest konieczna, tak więc i ta licencja jest chętnie wybierana.

 

Przed wyborem odpowiedniej licencji warto wziąć pod uwagę wszystkie apekty związane z przekazaniem autorskich praw majątkowych, prawem do modyfikacji oraz korzystaniem z utworu przez zamawiajacego. Każdy przypadek warto analizować odzdzielnie, biorąc pod uwagę nie tylko własne dobro, ale i interesy kontrahenta. Elastyczność w tej kwestii zwiększa ilość potencjalnych zapytań ofertowych, na które możesz odpowiedzieć.

Decydując się na jeden z proponowanych typów licencji powinieneś pamiętać, że osobiste prawa autorskie są wartością niezbywalną i nie mozna ich przenieść na inną osobę, co oznacza, że na zawsze pozostaniesz twórcą utworu będącego przedmiotem zamówienia. To istotne ze względu na budowanie portfolio, którego wartość przekłada się bezpośrednio na prestiż wykonawców, a to z kolei ma istotny wpływ na zarobki.

Nie masz jeszcze konta ?
Funkcje serwisu
Dzięki specjalnym licznikom, wiesz dokładnie, ile pozostało Ci czasu na wykonanie projektu i kiedy otrzymasz wynagrodzenie.
Zawsze sprawdzamy, dla kogo wykonawca wcześniej pracował i czy posiada dobre portfolio. Na tej podstawie decydujemy, czy może z nami współpracować.
Znajdziesz wykonawcę, podpiszesz z nim umowę, odbierzesz materiał i zapłacisz wynagrodzenie wykorzystując tylko jeden serwis.
Jeżeli nie otrzymasz od wykonawcy zamówionych materiałów, możesz uzyskać zwrot nawet do 100% wpłaconej kwoty.
Zamawiający wybiera jedną z trzech licencji (zakres praw autorskich) na wykorzystanie zrealizowanego przez Ciebie projektu.
Pełnimy rolę pośrednika w rozliczeniach. Pobieramy wynagrodzenie na samym początku, a na zakończenie przekazujemy je Tobie.
Rejestracja
Aktualnie poszukujemy wykonawców gotowych realizować zlecenia online za pośrednictwem serwisu TwojManager.pl.

Jeżeli jesteś: projektantem stron internetowych, grafikiem, programistą, fotografem, tłumaczem, copywriterem, pozycjonerem lub wykonujesz inną pracę zdalnie, a przy tym cenisz sobie profesjonalizm i bezpieczeństwo,
to trafiłeś w odpowiednie miejsce!